Відкритий лист членам первинної профспілкової організації працівників Одеського національного університету ім.І.І.Мечникова

 11.10.18


09.10.2018                                                                                                                       № 01-12-211

Відкритий лист

членам первинної профспілкової організації працівників

Одеського національного університету ім.І.І.Мечникова

 

Шановні спілчани!

         Президія Одеського обласного комітету Профспілки працівників освіти і науки України звертається до вас з приводу ситуації, що протягом останніх двох років складається у відносинах профспілкового комітету первинної профспілкової організації працівників Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова та обкому Профспілки.

         До обкому Профспілки 1 жовтня надійшов лист від 14.09.2018 року        № 57, в якому члени президії профкому та голови профбюро структурних підрозділів від імені первинної профспілкової організації працівників ОНУ, тобто від вас усіх, висунули звинувачення на адресу обкому Профспілки в бездіяльності та утиску прав первинної профспілкової організації. Лист нібито обговорювався на розширеному засіданні профкому, але не вказана дата засідання, і жодного підпису під листом немає.

         2 жовтня до обкому Профспілки звернувся з листом голова ППО           Пєнов В.В. стосовно того, що профком університету висловлює «глибоку занепокоєність ескалацією соціальної напруги в трудових колективах з приводу відсутності інформації про подальші заходи Одеського обкому Профспілки щодо реалізації вимог, анонсованих Федерацією профспілок України і Профспілкою працівників освіти і науки України». Тому вважаємо за необхідне довести до вашого відома інформацію про дійсний стан справ. 

         На звинувачення в бездіяльності обкому Профспілки щодо підвищення заробітної плати та недостатності інформації у ЗМІ повідомляємо, що 14 вересня на засіданні президії обкому Профспілки було розглянуто питання про підвищення розмірів посадових окладів науково-педагогічних працівників, педагогічних працівників закладів дошкільної, позашкільної, професійно-технічної, вищої освіти та інших установ освіти і прийнято рішення направити  звернення до Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства фінансів України з вимогами вжити заходів для підвищення розмірів посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічних працівників комунальних закладів і установ освіти, а також науково-педагогічних та педагогічних працівників державних закладів вищої та професійно-технічної освіти з 1 вересня 2018 року. Листи опубліковані в газеті «Освітянський профспілковий вісник», яку отримують всі заклади освіти області, та на сайті Одеської обласної організації Профспілки.

         27 вересня 2018 року відбулося позачергове засідання президії обкому Профспілки, на якому прийнято рішення:

          — підтримати Вимоги учасників Всеукраїнської профспілкової акції протесту з нагоди Всесвітнього дня дій за гідну працю і Міжнародного дня боротьби з бідністю та Вимоги Профспілки працівників освіти і науки України до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.

            — взяти участь у попереджувальній акції протесту 9 жовтня 2018 року в м. Одесі та у Всеукраїнській профспілковій акції протесту 17 жовтня 2018 року в м. Києві.

          — направити звернення Голові Верховної Ради України, головам депутатських фракцій у Верховній Раді на підтримку вимог учасників акції, в тому числі освітян. Звернення та постанова опубліковані на сайті обласної організації та сторінці у Фейсбуці. 

       Щодо утисків прав первинної профспілкової організації. У 2017 році профком первинної профспілкової організації працівників, перевищивши свої повноваження, прийняв неправомірне рішення про відрахування членських профспілкових внесків до вищих за підпорядкуванням органів у розмірі 10 відсотків від суми зібраних профспілкових внесків замість 20 відсотків, які за рішенням пленуму обкому Профспілки, сплачують усі підвідомчі організації, за винятком первинних профспілкових студентів та об’єднаних, які внески, зібрані зі студентів та учнів, до обкому не перераховують.

 Відповідно до п. 86 Статуту Профспілки працівників освіти і науки України розміри відрахувань профспілкових внесків до ЦК Профспілки встановлюється пленумом ЦК Профспілки, розміри відрахувань до обкому Профспілки встановлюються відповідно пленумом обкому Профспілки, а не профкомом ППО і навіть не конференцією.

         Із 20% перерахованих підвідомчими організаціями внесків  обласний комітет Профспілки отримує 15%, Центральний комітет — 4%, Федерація профспілок Одеської області — 1%.

Кошти, що надходять від членських профспілкових внесків та інших джерел, спрямовуються на формування бюджетів виборних органів усіх рівнів, забезпечують їх статутну діяльність і витрачаються за статтями кошторисів, затверджених відповідними виборними органами. Кожен виборний профспілковий орган має свої повноваження і відповідно на їх реалізацію повинен отримувати частку  коштів із зібраних внесків спілчан.

Профком працівників ОНУ не має права розпоряджатися на свій розсуд внесками, які платять зі своєї зарплати працівники, оскільки кожен працівник, вступаючи в Профспілку, писав заяву про те, що він визнає Статут і згоден сплачувати профвнески, таким чином даючи повноваження профорганам на використання профвнесків лише відповідно до норм Статуту.

На всі роз’яснення з боку обкому Профспілки, ревізійної комісії обласної організації Профспілки щодо неправомірності таких дій відповідь Пєнова В.В. однозначна – не вистачає коштів для оздоровлення, організації поїздок тощо. Водночас станом на 1 січня 2018 року на рахунку ППО було 424647,55 грн., а заборгованість перед вищими за підпорядкуванням органами складала 121633,17 грн., тобто коштів достатньо, щоб розрахуватися з боргами і виконувати свої статутні завдання.   

Доводимо до вашого відома, шановні спілчани, що обком Профспілки використовує отримані 15% коштів на статутну діяльність, утримання і забезпечення діяльності дитячого закладу оздоровлення і відпочинку «Знамя», проведення ремонтних робіт та оплату комунальних послуг Будинку вчених, заробітну плату  виконавчого апарату. Якщо відрахування становитимуть 10%, а відповідно обкому лише 5%, то утримувати дитячий табір не буде можливості, а Будинок вчених надаватиме послуги винятково на платній основі, оскільки не в змозі буде оплачувати комунальні послуги. Сьогодні всі наукові секції і товариства, членами яких є наші спілчани, в тому числі і працівники університету, працюють у Будинку вчених  на безоплатній основі.  

Інформація голови ППО ОНУ Пєнова В.В., що профком університету перераховував найбільше внесків, а отримував найменше послуг, є неправдивою, дезінформує спілчан та вносить розбрат  у профспілкові ряди.

 Зокрема: у 2017 році профкомом ОНУ до вищих за підпорядкуванням профорганів було перераховано  138409 грн. (в тому числі в обком Профспілки 73379,72 грн.), що складає 5,42 грн. з кожного члена Профспілки в місяць (138409: 2129 членів :12 місяців). Для прикладу, Київська районна організація Профспілки за цей же період відрахувала в обком Профспілки 138850грн. за 988 членів, що складає 16,67 грн. у місяць. Матеріальної допомоги спілчани ППО ОНУ отримали  за рахунок коштів обкому Профспілки найбільше з усіх підвідомчих організацій — 25520 грн., для прикладу,  спілчани Київської районної організації Профспілки – 4000 грн. Загалом  у 2017 році первинна профспілкова організація ОНУ отримала від обкому Профспілки послуг на 103327 грн. (в тому числі 23 тисячі дотації за 23 путівки в ДЗОВ «Знамя»), перерахувавши  до обкому лише  73379 грн.

 Не є дійсною інформація, що ППО знаходиться на 3 позиції по сплаті внесків. Так, за кількістю членів Профспілки профорганізація університету посідає 3 місце після Одеського національного політехнічного університету та Біляївської районної організації Профспілки, але за сумою сплачених внесків лише на 17 місці. 

Також повідомляємо, що оздоровленням спілчан та їхніх дітей, організацією поїздок та екскурсій, інших спортивно-оздоровчих та культурно-масових заходів займаються всі первинні профспілкові організації ЗВО та територіальні організації Профспілки, при цьому не порушуючи Статут Профспілки та дотримуючись фінансової дисципліни. 

Керуючись Статутом Профспілки, обком Профспілки у 2018 році частково припинив надавати матеріальні послуги членам вашої профспілкової організації, оскільки не має права використовувати на ці цілі кошти відраховані іншими профорганізаціями. Тому профкому було рекомендовано надавати матеріальну допомогу спілчанам за рахунок власних коштів, а також відмовлено в наданні путівок у ДЗОВ «Знамя» та санаторії відповідно до обласної програми оздоровлення.

Щодо справедливого механізму розподілу путівок та коштів на дотації на путівки. Путівки в ДЗОВ «Знамя», санаторії України та кошти у вигляді дотацій розподіляються пропорційно чисельності членів Профспілки, у разі відмови від путівок одних організацій вони додатково перерозподіляються іншим організаціям.

Щодо виходу ППО університету із Профспілки. На адресу обкому Профспілки збоку голови ППО та профкому постійно лунають погрози про вихід організації зі складу галузевої Профспілки та «створення профспілкової організації у складі Вільних профспілок освіти і науки України». Дивно чути ці слова з уст члена обласного та Центрального комітетів Профспілки працівників освіти і науки України Пєнова В.В., якому спілчани всієї області довірили представляти нашу обласну організацію на всеукраїнському рівні.

Шановні спілчани, рішення про вступ до профспілки чи вихід із неї приймається винятково особисто кожним працівником, і ніхто: ні профком, ні тим паче голова профорганізації не має права вирішувати це за вас. Водночас звертаємо вашу увагу, що Вільна профспілка освіти і науки України не є репрезентативною профспілкою на галузевому рівні, а отже, не має права підписувати Галузеву угоду та представляти інтереси освітян на державному та галузевому рівнях.

  Сподіваємося, що наша інформація допоможе вам реально оцінити стан справ і зробити свій вибір.      

 

Голова Одеського обласного комітету

Профспілки працівників освіти і науки України       Н.О.Дубовик

Члени президії:    Л.Т. Корнійчук, І.М.Щедров, Л.К.Березовська,    Н.В.Касап, Т.С.Корольова, Т.І.Панасюк,  О.Г. Пушнова,  Т.В.Страхова

 © 2014 Профспілка працівників освіти і науки