Прогнози для вітчизняної освіти – 2015

 16.01.15


15 січня цього року відбувся брифінг, присвячений темі фінансування освіти в рамках Держбюджету на 2015 рік. Перед пресою виступили перший заступник Міністра освіти і науки України Інна Совсун та керівник освітніх програм Українського кризового медіа-центру Єгор Стадний.

Як проінформувала перший заступник Міністра, у зв’язку із запровадженням децентралізації в країні субвенція вирівнювання з державного бюджету місцевим в тому вигляді, в якому вона існувала раніше, не діятиме. Фінансування шкіл виведено на державний рівень і буде здійснюватися через освітню субвенцію. Новим бюджетом передбачено, що всі кошти на загальноосвітні заклади напряму йтимуть від Міністерства освіти і науки України до областей, а далі розподілятимуться за відповідною формулою.

Радикальних змін чи зменшень зарплат у вищій освіті не планується, а показники фінансування державного замовлення у вищій освіті є вищими, ніж минулого року, повідомила І.Совсун.

Керівник освітніх програм Українського кризового медіа-центру проаналізував фінансування освітньої галузі в цьому році, звернув увагу на те, що видатки по Міністерству освіти і науки не мають скорочень, а навпаки підвищені на 3%. Зокрема, навіть з врахуванням нових університетів збільшено на 64 млн. грн. видатки на статтю підготовки кадрів ВНЗ ІІ-IV рівня акредитації, на 800 млн. грн., порівняно з 2014 роком, збільшено видатки на підготовку кадрів ВНЗ І-ІІ рівня акредитації.

У Законі України 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» враховано норми, які направлені на оптимізацію мережі загальносередніх навчальних закладів, в першу чергу, в сільській місцевості. Закон скасовує два мораторії на закриття шкіл: перший — що закриття шкіл в сільській місцевості може бути лише за згодою місцевої громади; другий — що школи в сільській місцевості відкриваються незалежно від кількості учнів. «Вартість навчання одного учня в сільській школі значно більша, ніж у місті. Разом з тим потрібно простежити, щоб не відбулося невиправданого закриття освітніх закладів там, де цього робити не можна»,- наголосив Єгор Стадний і додав, що оптимізація мережі шкіл не повинна торкнутися безкоштовного проїзду учнів та педагогів в сільській місцевості.

Щодо пільгового проїзду на залізничному транспорті для студентів: його фінансування збережено в обсязі 2013 року, тобто в розмірі 38 млн. гривень.

У бюджеті передбачено зменшення пенсії для наукових та науково-педагогічних кадрів з 80% до 60 % від відповідного рівня заробітної плати, але ця норма не стосується тих, хто вже отримує пенсію.

В 2015 році Міністерство освіти і науки України на науку отримало 344 млн. грн., що на 17% більше ніж минулого.

           У Міністерстві запевнили, що в поточному році надбавки до оплати педагогів будуть збережені.

Переглянути відеозапис брифінгу

 

За даними сайту МОНУ© 2014 Профспілка працівників освіти і науки