Правила пенсійного забезпечення працівників освіти: роз’яснення Пенсійного фонду

 03.09.21


1 вересня Пенсійний фонд України опублікував на своєму офіційному веб-порталі роз’яснення про правила пенсійного забезпечення працівників освітньої галузі.

Після досягнення віку 60 років призначаються пенсії особам, які на час досягнення такого віку у 2021 році набули страховий стаж не менше 28 років.

Якщо особі раніше не призначалась пенсія іншого виду (наприклад, по інвалідності або за вислугу років), така особа має право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за умови, що:

  • на день досягнення пенсійного віку працівник освіти працює в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років,
  • має страховий стаж чоловік – 35 років, жінка – 30 років в закладах державної або комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років.

 

Працівнику освіти може бути призначена пенсія за вислугу років ще до того моменту, коли йому виповниться 60 років.

Даний вид пенсії призначається незалежно від віку за наявності вислуги років на відповідних посадах не менше як:

 

  • 25 років станом на 01 квітня 2015 року,
  • 25 років 6 місяців станом на 01 січня 2016 року,
  • 26 років 6 місяців станом на 11 жовтня 2017 року.

 

Перелік закладів, установ та посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

 

Розраховувати на вислугу років можна за умови роботи в наступних видах закладів:

  • загальноосвітні навчальні заклади — робота на посадах вчителів, викладачів, вихователів, директорів та ін.;
  • дошкільні навчальні заклади — робота на посадах вихователів, музичних керівників, директорів (завідуючих) та ін.;
  • позашкільні навчальні заклади — робота на посадах художніх керівників, керівників, завідуючих, директорів та їх заступників. 

 

Пенсія за вислугу років призначається за умови звільнення з посади, яка дає право на даний вид пенсії.

  

За наявності підстав, працівнику освіти може бути призначено пенсію по інвалідності чи у зв’язку з втратою годувальника.

 

За наявності права на різні види пенсії призначається один із цих видів: який саме, обирає безпосередньо сама особа.

Розмір призначеної пенсії визначається з урахуванням всього набутого страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески (за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 або (за бажанням особи) додатково враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року).

 

 

Джерело – портал Пенсійного фонду України© 2014 Профспілка працівників освіти і науки