Лікарняні сумісникам: що важливо знати

 03.02.23


В Пенсійному фонді роз’яснили, що суміснику не оплачують лікарняний, якщо його вже оплатили на основному місці роботи. Але існують й виключення, про які далі піде мова.

Чому лікарняний оплачують лише на одному місці роботи? Для цього є законодавча підстава: допомогу по тимчасовій непрацездатності (у т.ч. догляд за хворою дитиною), допомогу по вагітності та пологах застрахованим особам (зокрема тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надають за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому КМУ (ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

Якщо на момент страхового випадку застрахована особа працює за сумісництвом, на умовах цивільно-правового договору, провадить підприємницьку або іншу діяльність, пов'язану з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності, страхувальники обчислюють середню заробітну плату окремо за основним місцем роботи, за сумісництвом та за місцем провадження іншого виду діяльності. (ч. 1 п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Працівник має право отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності на місці роботи, де працює за сумісництвом, якщо лікарняний не оплатили на основному місці роботи. В такому випадку необхідно підготувати для роботодавця довідку про середню зарплату за основним місцем роботи. Якщо ж працівник працює за сумісництвом в декількох місцях, він має підготувати довідки про середню зарплату за місцями роботи за сумісництвом. Це необхідно для обрахунку співвідношення розміру допомоги до максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Зверніть увагу: у суму допомоги по тимчасової непрацездатності суміснику не враховують заробітну плату з інших місць роботи.

 

Джерело – Кадровик-01© 2014 Профспілка працівників освіти і науки